Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 29 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1594 1028  Bestickuppsättning silver, 48 delar, 12+ 12+ 12+ 12. Längd: 12-20, vikt: 1,83 kg brutto

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:43)

1594 1043  Blandteknik C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 1969, Etikett från Galleri Aronowitsch. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 86x65 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:38)

1594 1024  Bokverk Matisse, "Verve", Vol IX 35 et 36, Dernieres oeuvres de Matisse 1950-1954, Utgiven 1958, Paris, med litografiska blad, några utvikbara, 36,5x27

Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:19)

1594 1039  Bordsplateau Rokokostil, Förgylld. Längd: 43 cm. Djup: 31 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:19)

1594 1040  Bordsuppsats 4 delar, Brons/Porslin, 1800-tal. Höjd: 24-27 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:21)

1594 1049  Bordsuppsats Napoli, 1800-tal, Porslin. Höjd: 37 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:11)

1594 1011  Bordsur Senempire, skulpturalt, förgylld brons. Längd: 35 cm. Djup: 12 cm, höjd: 44 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:11)

1594 1002  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "The Dream". Signerad och numrerad 131/300. Färglitografi, bildmått: 36x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:48)

1594 1042  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Sveaborg. Signerad, numrerad 22/170. Färglitografi. Bladets mått: 75x78 cm, yttermått inklusive ram: 99x102 cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:42)

1594 1031  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "Le Cheval De Course" ur "Les Chevaux Daliniens". Signerad, numrerad 10/250. Tryckt av Wolfensburger, Zurich. Utgiven av Wajntraub & Carpentier, Paris. Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 66x76 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:34)

1594 1010  Fåtölj Björn Dahlström (f. 1957), Sverige, "Supersport", Dux. Förkromat stålrör, klädd i svart skinn. Djup: ca 79cm. Höjd: ca 105 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:22)

1594 1047  Kandelabrar ett par, Louis Philippe, Brons på marmorsockel. Höjd: 38 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:22)

1594 1017  Oljemålning 1700 / 1800-tal, Maria bebådelse. Ej signerad. Olja på duk, 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 57x41 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:43)

1594 1014  Oljemålning 1700-/1800-tal, Religiös scen, uppfodrad duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 95x122 cm. Ej signerad

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:14)

1594 1016  Oljemålning 1700-tal, Madonnan med Barnet. Ej signerad. Kopia efter Rafael, Olja på pannå, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:37)

1594 1013  Oljemålning Adrian Hoffman, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 104x76 cm, yttermått inklusive ram: 137x105 cm

Hammered for 9.600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:07)

1594 1051  Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 48x27 cm, yttermått inklusive ram: 59x39 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:30)

1594 4164  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Ängel med blommor. Ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm, yttermått inklusive ram: 100x83 cm

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:28)

1594 1015  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Blomstermotiv, uppfodrad duk, 42x64 cm, yttermått inklusive ram: 66x86 cm. Ej signerad

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:17)

1594 1018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap med ko-piga. Ej signerad. Olja på duk, 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:06)

1594 1048  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1600-/1700-tal, Religiöst motiv. Olja på duk, 74x98, yttermått inklusive ram: 81x107 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:33)

1594 1038  Prakturna med lock, Sèvres, omkring 1900. Höjd: 45 cm

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:42)

1594 1045  Prydnadsurnor ett par, Sèvres. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:57)

1594 1032  Såssnipa silvermonterad Snäcka, Gustav Ingelman, Kalmar (1813-1822). Längd: 15 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:33)

1594 1033  Skål Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Glaserad keramik. Signerad. Längd: 18 cm. Höjd: 6 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:44)

1594 1037  Skål på fot, Louis XVI-stil. Diameter: 18,5 cm. Höjd: 22 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:34)

1594 1036  Skålar på fot, ett par, Förgylld fot, 1800-tal. Diameter: 20 cm, höjd: 20,5 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:50)

1594 1001  Skrivbordsset 5 delar, George Betjemann & Sons, Victoriansk, England, mässing & agater. Brevställ + ljusstakar + pennställ + bläckställ i form av bikupa, Längd: 14-23. Höjd: 25-25 cm

Hammered for 21.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:44)

1594 1030  Skulptur oidentifierad konstnär, gjutarstämpel Herman Bergman fud. Skulptur i brons, Sankt Göran och Draken. Bredd: ca 39 cm. Djup: ca 27 cm (exkl väggfäste i järn). Höjd: 54 cm. Proveniens: Enligt uppgift från gamla apoteket St Göran i hörnet av Hantverkargatan och Fridhemsgtatan (Fridhemsplan) skulpuren är tidigast beställd och tillverkad 1931

Hammered for 18.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:54)

1594 1034  Slagbord 1800-tal, delvis bemålat. Bredd: 27 + 2x75. Höjd: 79 cm

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:58)

1594 1026  Sockerskrin silver, 1907, Hallbergs GAB, dekor med lejon. Längd: 15 cm, djup: 11 cm, höjd: 10 cm, vikt: 490g ca

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:59)

1594 1020  Soffa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Soffa, Modell 1100. Längd: 190 cm. 2 st överdrag till armstöd medföljer

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:25)

1594 1029  Soffbord Oscar Nilsson, Nordiska Kompaniet 1938. Rund skiva fanerad med rot, pelarformat ben med tredelad centralfot i mahogny. Brickmärkt. Diameter: 80 cm. Höjd: 56 cm

Hammered for 24.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:32)

1594 1019  Stolar 6 st, Gustavianska, omarbetade. Lädersits, genombruten ryggbricka. Bredd: 47 cm. Djup: ca 39 cm. Höjd: 90 cm, sitthöjd: ca 45 cm

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:36)

1594 1023  Trädgårdsstolar Carl Hörvik (1882-1954), Sverige. Stolar, ett par. Bemålat gjutjärn, sitsar av teak. Möjligen tillverkade av Thulins vagnsfabrik, Skillingaryd, ca 1927-29 för Stadshotellet i Båstad eller Lindgården i Stockholm. Bredd: 44 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 47 cm

Hammered for 35.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:10)

1594 1006  Trädgårdsurnor Ett par, järn, Märkta med Drottning Hedvig Eleonoras monogram. Diameter: 33 cm, Längd: 54 cm. Höjd: 29,5 cm

Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:46)

1594 1012  Vägglystrar Ett par, mässing och kristallprismor. Höjd: 78 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:23)